E-posta Listemiz

E-postanızı bırakın, ilk siz haberdar olun!

Mavi Tur

Yazar: Levent Konuk

Daha önce birkaç defa Sharm-el Sheikh'e gitmiştim ve dalışlardan çok memnun kalmıştım, ancak otelden tekneye ve dönüşte tekneden otel gidiş gelişler yanımda taşımak zorunda oluğum kameralarla eziyete dönüşmüştü. Sıcak bir yandan, ağır kameralar bir yandan çok zor oluyordu. Önceki seyahatimde de uzun yolculuğu göze alıp Thistlegorm batığına dalmaya gitmemiştim. Kısıtlı bir süre için burada kaldığımızdan güzelim mercan resiflerini bırakıp 3 saatlik yolculuğu göze alamadım. Sevgili Aydın'ın yılbaşında Abu Nuhas - Sharm el Sheikh arasındaki liveaboard turunu görünce hemen atladım. Daha önce defalarca daldığım Tiran Adaları ve Ras Muhammed de turun rotasında olması beni cezbetti. Çünkü bu bölgeleri daha önceki ziyaretlerimizde denize Naama'dan günübirlik teknelerle açılmıştık. Her gün aynı saatte bu bölgelere gitmek üzere limandan ayrılan onlarca dalış teknesinden birisi oluyorduk. Hal böyle olunca dalış bölgelerinde bizden önce gelen onlarca tekne ve yüzlerce dalgıç oluyordu. Oysa buraya günübirlik dalış teknelerinden önce gelmeli ve canlılar kalabalıktan ürküp kaçmadan dalış yapmalıydım. İşte önümde güzel bir fırsat vardı ve değerlendirmek için Aydın'ı aradığımda tur hakkında bilgi almak için ilk arayanın ben olduğumu söyledi. Kaçırmamak için çok aceleci davranmışım! Bu turun diğer avantajı da İstanbul'dan direkt Sharm 'a uçulması ve hiç aktarma yapmaya gerek kalmadan uçaktan inip 15-20 dakikalık transfer ile tekneye ulaşılmasıydı.

Tornado Fleet firmasının Bella adındaki teknesi oldukça konforlu idi. Odalar temiz, dalış bölümü iyi dizayn edilmişti. Tek eksiği fotoğrafçıların bataryalarını şarj edecekleri, kameralarına bakım yapabilecekleri bir kamera odasıydı. Tekne yeterince büyük olduğundan fotoğrafçılar kendilerine bir alan yaratarak bu sorunu çözdüler. Limandan çıkıp doğuya Tiran Adaları'na doğru seyire başladık. Rüzgarlı havalarda, zor deniz şartlarında epey yorucu olabilen bu yolculuk şansımıza düz denizde çok rahat geçti. Denize ilk atladığımda bütün yorgunluğum üzerimden gitti. Jackson resifi beni hayal kırıklığına uğratmadı. Anthiaslarla bezenmiş resif oldukça zengin görünüyordu. Kızıldeniz'e endemik maskeli kelebekbalıkları çiftler halinde, bannerfishler ve akyalar ise sürüler halinde resifi kolaçan ediyordu. Vizibilite her zaman olduğu gibi iyi , denizin mavisi ise muhteşemdi. Kış mevsiminde olduğumuzdan gündüzler oldukça kısalmıştı ve öğleden sonraki dalışlarda güneş etkisini kaybediyordu. Bununla birlikte, eğik açıyla gelen güneş ışığı fotoğrafçılar için çok güzel ışık huzmeleri oluşturuyordu. Oldukça verimli geçen dalışlardan sonra batıya doğru hareket etmemiz gerekiyordu. Her ne kadar batıklardan oluşan bir gezi olsa da tamamı Türklerden oluşan uyumlu grubumuz mümkün oldukça daha fazla resif dalışları ve daha az batık dalışı tercih ediyordu. Hollandalı rehberlerimiz isteğimiz doğrultusunda bir program hazırladılar. Oldukça sempatik fakat bir o kadar da disiplinli olan bayan rehberimiz Nicole dalış prosedürlerin uygulanması konusunda çok kararlıydı. Özellikle dalışların 1 saate bitirilmesi ve buddy sitemi konusunda hiç taviz vermiyordu. Bizim ona, onun da bize alışması biraz zaman aldı. Nasıl olsa bir orta yol buluruz diye düşünürken sonunda onun kuralarını harfiyen uygulayarak strese girmekten kurtulduk. Abu Nuhas'taki dalışlarımız ağırlıklı olarak batıklardan ibaret id. Dunraven, Giannis D, Kingston, Barge ve Thistlegorm hava şartlarının uygun olması halinde dalmayı planladığımız batıklardı.

Dunraven: Resife çarparak denizin 20 metre dibine inen büyük gemi ters duruyor. Baş tarafındaki ambarlar goatfish sürülerine ev sahipliği yapıyor. İçerden çok fazla ilerlemek mümkün olmadığından dışarı çıkıp kıç tarafa doğru gitmek gerekiyor. Bu bölümde herhangi mercan oluşumu ve canlılık olmadığından sıkıcı bir yüzüşten sonra pervanenin bulunduğu arka bölüme ulaşılıyor. Ters duran pervane fotoğrafçılar için güzel görüntüler veriyor. Dalış sonunda açık suda yükselirken karşılaştığımız iki büyük orkinos merakla etrafımızda dolanıyor.

Giannis D: Dalışa kıç taraftan başlanıyor. Gemi 30 metrede ve düz olarak yatıyor. Özellikle kıç tarafı fotoğrafçılar için güze imkanlar sunuyor. İçeri girip batığın makine dairesini penetre etmek mümkün. Direğe yakın bölümdeki aslanbalığı dalgıçlar alışmış ve hiç kaçmadan bize poz veriyor. Batığı kendine yuva yapan oldukça iri bir orfoz aslanbalığının aksine son derece ürkek. Geminin bu bölümünde orfoz dışına ilginç bir canlıya ne yazık ki rastlayamıyoruz. Geminin baş tarafı kayalıkların üzerinde ve nispeten dağınık vaziyete.

Kingston: Shag Rock resifindeki Kingston batığı beni en çok etkileyen batık oldu. Giannis D ve Dunraven' in aksine bu batık sert ve yumuşak mercanlarla kaplanmış. Resife çarparak batan gemi 5 metre gibi sığ bir aladan başlayıp 20 metrelere doğru iniyor. Pervanesi en derin yerinde. Geminin içi de her tür resif balıkları tarafından yuva haline getirilmiş. Karanlıkta kalan bölümler pemberis ve cave sweeper balıkları tarafından tutulmuş. Üst tarafta ise av bulmaya çalışan bir cerrahbalığı ve kelebekbalığı daha önce Kızıldeniz'de hiç rastlamadığım kadar insanlara alışmış görünüyorlar. Her iki balığın fotoğrafını çekmek için yaklaştığımda hiç kaçmadıklarını fark ediyorum. Bu defa da onlar beni merak edip kamerama dokunacak kadar yaklaşıyorlar. Netleme yapabilmem için biraz uzaklaşmaları gerektiğinden uzunca süre gitmelerini bekliyorum. Fotoğraf çekilecek konu çok fazla olduğundan filmimin sonuna çabucak geliyorum ve kalan tek pozumu iyi değerlendirmek için geminin üzerinden yüzmeye başlıyorum. Bu sırada batığın üzerinde açıkta yüzen dev müren dikkatimi çekiyor. Son bir pozum kaldığı için bir süre onu takip edip durduğu anda deklanşöre basıyorum. Sonra da müreni göstermek için diğer fotoğrafçıları arıyorum.

Barge: Korunaklı bir resif olduğu için geceleri üzerine demir attığımız noktada Barge adına bir batık var. Tamamen parçalanmış ve dağılmış saç gemi üzerinde çok az sayıda mercan sünger gibi flora olsa da fauna muhteşem. Her demir parçasının altında, kayanın kovuğunda ilginç bir canlıya rastlamak mümkün. Avcılara görünmemek için üzerinde yaşadığı yumuşak mercanın dallarını koparıp üzerine yapıştıran dekoratör yengeci, avcıları kendisinden uzak tutmak için zehirli dokunaçları olan anemonu kabuğuna monte eden epibiont keşiş yengeci, köpekbalığı ve müren gibi gece avcılarının gece uyurken kokusunu almalarını engellemek için gövdesini sümüksü balonla kaplayan papağanbalığı , düz kafalı timsahbalığı, mercanların rengini kendine adapte eden iskorpit gibi birçok canlıyı bu ilk bakışta cansız gibi görünen batığın etrafında görmek mümkün.

Thistlegorm: Gün batımına yakın bir saatte ulaştığımız geminin üzeri dalış tekneleri ile dolu. Akıntı çok kuvvetli olduğundan kılavuz ipine tutunarak inmemiz gerekiyor. Bunca ziyaretçinin ardından dip oldukça bulanık olduğundan fotoğraf çekmeden sadece batığı gezmeye karar veriyorum. Ertesi sabah batığa ilk dalanlardan olduğumuzdan durum bir gün öncekinden çok farklı görünüyor. Işık daha fazla ve vizibilite çok çok daha iyi. Dalışın henüz başında geminin kıç tarafında yarasabalığı sürüsü ile karşılaşmak iyi bir dalışın habercisi oluyor. Yarasabalıklarının görüntüsünü aldıktan sonra ambarlara yöneliyorum. Daha önce çok az dalgıç uğradığı için vizibilite çok iyi. Savaş gemisinin yükü olan, jiple, trenler, motosikletler, kamyonlar fotoğrafçılara için çok güzel görüntüler sunuyor. Dünkü kadar kuvvetli olan akıntı gemini içinde hiç hissedilmediği için burada fotoğraf çekmek çok daha rahat. Gezinin bu son batık dalışından sonra Ras Muhamed'e doğru ilerliyoruz.

Asıl dalmak istediğim dalış gölgelerinden birinde olmak beni heyecanlandırıyor. Ras Muhammed'e daha önce defalarca daldım, ancak kalabalık olmadığı zaman sanki bambaşka bir yer gibi görünüyor. Anemone city de kalabalık olmadığından anemonbalıkarını görüntülemek için uzun süre beklemek mümkün. Shark reef ise her zamankinden daha canlı ve zengin görünüyor. Jolanda resifi ve diğer bölgelerde birkaç dalış yaparak bu güzel geziyi tamamlıyoruz. Mısır'da bugüne kadar gördüğüm en iyi mürettebatı ile Bella teknesi, güzel insanlardan oluşan uyumlu grubumuz ve muhteşem dalış bölgeleri ile kesinlikle tavsiye edebileceğim bir tur yaptık. Bu güzel geziyi organize eden Sevgili Aydın Kışınbay'a ve teknedeki arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.

Renkli dalışlar.

Copyright © 2012 Exit Turizm tüm hakları saklıdır.
Exit Turizm, TURSAB üyesi A sınıfı acentadır. Belge no 4719-Atrimix