E-posta Listemiz

E-postanızı bırakın, ilk siz haberdar olun!
CARPENOVO DIŞ

MALDIVLER 2025 CARPE NOVO ile

17.01.2025-26.01.2025

Sizler için rotada ufak oynamalar yaptık, öncelikle iki gece dalışı planladık;
1. gece dalışında nurse shark,
2. gece dalışında manta,
sonra bol bol manta dalışı yapalım istedik,
ve whale shark ile snorkel yapalım, mümüknse tüplü dalış yapalım, köpek balıkları da olsun,
eh gerisi de tipik Maldivler dalışları :)

Rezervasyon
Turla ilgili diğer bilgilere aşağıdaki sekmeleri kullanarak ulaşabilirsiniz

MALDİVLER MAVİ YOLCULUK
M/Y CARPE NOVO

7 gece teknede tam pansiyon konaklama
6 gün boyunca günde 3 dalış

Teknik Özellikler 
Uzunluk : 43 mt.
Genişlik : 11 mt.
Motor: 800 Hp
Jeneratör : 2 x 65 kw. 220V
Kabinler ve Konaklama
-Maksimum 22 kişi kapasiteli
-12 kabin  (4 Junior Suites, 2 Single suites, 6 Standard)   
-Klima
-Salonda Bar, Plazma tv, DVD ve müzik, klima sistem
Navigasyon ve emniyet ekipmanları
2 adet 25 kişilik filika ve can yeleği
Yangın söndürme araçları
O2 ve ilk yardım seti
Telsiz, Gps, Radar, Sonar
Dalış olanakları
L&W kompresör
Membran sistem Nitrox
10.500 litre Oksijen (ilkyardım için) 
Dalış için yerel tekne 'Dohni'
17 Ocak Cuma
23:00 İstanbul Havaalanı 'nda Exit Turizm yetkilileri ile buluşma. 

1. gün - 18 Ocak Cumartesi
TK734 uçuşu ile 02:45 İstanbul - Male uçuş. 
12:20 Male havaalanına iniş.
Tekneye transfer.

2. ve 6. günler - Pazar - Perşembe
Dalışlar + Seyir. Hava ve seyir durumuna göre günde 3 dalış yapılabiliyor.
Teknede konaklama.
7. gün - 24 Ocak Cuma
Sabah erken dalış ve Male dönüş.
8. gün - 25 Ocak Cumartesi
07:00 Kahvaltı sonrası Havaalanı adasına transfer.
TK735 uçuşu ile 22:20 Male - İstanbul.
9. gün - 26 Ocak Pazar
04:35 İstanbul Havaalanı 'na iniş ve turumuzun sonu.
Uçak biletleri fiyata dahil değildir %10 indirimli fiyat
Standart kabinde kişi başı2.610 USD
Junior suitte kişi başı2.817 USD
Single suitte tek kişi3.870 USD


Fiyata dahil olan hizmetler:  Transferler, TÜRSAB Seyahat Güvence Sigortası, 7 gece teknede tam pansiyon, dalışlar, rehberlik hizmetleri.  

Fiyata dahil olmayan hizmetler: 
Gidiş-geliş uçak bileti, yurtdışı çıkış harcı, yerel vergiler, green tax 6 USD/gece, bahşişler, dalış sigortası (zorunludur), ekstra turlar, dalış malzeme kiraları.

Ödeme:

 • World kart ve Bonus kart ile taksitli ödeme yapılabilmektedir. Taksitler günlük kur üzerinden hesaplanır.
 • Kesin rezervasyon tur bedelinin ödenmesi ile gerçekleşir. Eksik ödemede EXIT TURİZM turu iptal edebilir. 
 • Tele-order ödeme forumu için tıklayınız. Formu doldurmadan önce acentamızdan günlük kur için bilgi alınız. Formu doldurduktan sonra 0212 212 08 22 'ye fakslayınız.
 • Banka ödemesinde dekontu faks veya e-mail ile acentamıza ulaştırınız.

 

GARANTİ BANKASI
Gayrettepe Şubesi - 236
DERİN TURİZM SUALTI SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ. (NOT: EFT işlemi için sadece şirketimizin yandaki ünvanını yazınız. Herhangi bir isim ya da EXIT TURIZM yazılması halinde transfer gerçekleşmiyor.)
YTL hesap no: TR06 0006 2000 2360 0006 2945 06
EURO hesap no: TR13 0006 2000 2360 0009 0750 15
USD hesap no: TR40 0006 2000 2360 0009 0750 14


YAPI KREDİ BANKASI
Merkez Şube - 258
DERİN TURİZM SUALTI SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ. (NOT: EFT işlemi için sadece şirketimizin yandaki ünvanını yazınız. Herhangi bir isim ya da EXIT TURIZM yazılması halinde transfer gerçekleşmiyor.)
YTL hesap no: TR52 0006 7010 0000 0065 3789 08
EURO hesap no: TR68 0006 7010 0000 0065 6961 98
USD hesap no: TR38 0006 7010 0000 0065 6469 77


Vize: Maldivler'e vize yoktur girişte 6 aylık geçerli pasaport gerekir.

Uyarı : EXIT Turizm havayolu firması ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolüne tabidir. Özel uçuşlarda rotar riski herzaman mevcuttur ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. EXIT Turizm bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcu saat değişme riskini kabul ederek turu satın almıştır. 

Maldivler

COĞRAFİ YAPI
Ekvatorun çok yakında olan Maldivler Hindistan'ın ve Sri Lanka'nın hemen güneybatısında bulunuyor. Maldivler 1190 adet mercan adasından oluşuyor. Bu adalar da kendi içlerinde 26 adet ve atol adı verilen gruplar oluşturuyorlar. Adalardan yalnızca 202 tanesinde hayat var. 87 tanesi ise her biri münferit olan otellere ayrılmış. Yani gittiğiniz adanın üzerinde yalnızca sizin oteliniz var. Adanın kalanı bakir. Bu adalardan bazılarından yakındaki bir ıssız adaya tekneyle ya da bazen sular çekildiğinde yürüyerek gidip bir anlıkta olsa tam bir Robinson Crusoe atmosferi yakalamak mümkün olabiliyor.
Kuzeyden güneye toplam 820 km olan adalar topluluğu bazı noktalarda 120 km genişliğe ulaşabiliyor.
Küresel ısınma deniz seviyesini yükseldiğinden bu adaların yakın zamanda suyun altında kalma tehlikesiyle karşı kaşıya olduğunu unutulmaması gereken bir gerçek.
İKLİM
Havanın bütün sene boyunca 29 - 32 C derece civarında seyrettiği Maldivlerde gece gündüz ya da yaz kış sıcaklık farkı yok denecek kadar az denebilir. Yazın tek farkı muson yağmurları mevsimi olması. Su sıcaklığı da, tüm sene ortalama 26 - 28 C olarak kalıyor.

ULAŞIM
Ulaşımı aslında iki şekilde incelemek gerekiyor.
Birincisi İstanbul Male ulaşımı. Male havalimanı başkentin hemen yanında bulunan küçük bir ada. Bu son seneye kadar genelde Dubai aktarmalı uçuşlar kullanılırken artık, THY ve ATLAS havayolları bu mesafeyi 7,5 saate indiren direk uçuşları başlattılar. Böylece uçakta geçen ilk gecenin ardından sabahın ilk ışıklarıyla başkente vararak ilk günü kazanma gibi büyük bir avantaj söz konusu oldu.
İkinci ulaşım ise başkent otel ulaşımı. Bunu karayoluyla yapmak imkansız olduğundan deniz ya da hava taşımacılığı arasında tercih yapmak gerekiyor. Yakın adalara sürat tekneleri azami 30 dakikada ulaşırken uzak adalar için bu süre 2,5 saate uzayabiliyor. Dolayısıyla uzak adalar için, küçük bir fark ödeyerek deniz uçağını tercih ederseniz hem vakit kazanır hem de yeryüzünde kalan bu son cenneti bir de yukardan görme fırsatı elde edersiniz.

OTELLER

Yukarda da belirttiğim gibi aslında her otel bağımsız bir ada. Bunlar her ne kadar 3 4 ve 5 yıldız diye değerlendirilmiş olsalar da genel olarak bizdeki yıldızlarla karşılaştırmamak lazım. Örneğin 4 yıldız otellerin çoğunda Maldiv yerel adalarında olduğu gibi tuvalet banyo yarı açık hava olabiliyor. Alışınca yıldızlara bakarak duş almak muhteşem ama size bundan daha evvel bahsedilmediyse kısa bir şok geçirebilirsiniz. Eğer rahatınıza düşkünseniz 5 yıldız bir otelden şaşmayın.
Bu arada neredeyse tüm otellerde bazı odalar suyun üzerine yapılmış bungalovlardan oluşuyor. Biraz daha pahalı olmakla birlikte, odadan direk denize atlamanın ve dalga sesleriyle uyumanın zevki parayla ölçülecek gibi değil. Hatta bazı odaların tabanı cam dahi olabilir. Böylece yattığınız yerden dalmadan denizin dibini seyredebilirsiniz.
Adalarda yüksek yapı bulunmadığından, odalar bağımsız ve tüm adaya yayılıyor. Dolayısıyla bazı odalar reception ya da restauranta daha uzak olabiliyor.

TEKNELER
Maldivlerde yakın adalara Dhoni denen (doni okunur) yerel teknelerle gidilir. Son yıllarda özellikle dalış amaçlı haftalık tekne turları da başlamıştır. Bu turlarda kimsenin olmadığı noktalarda veya saatlerde dalabilir, ıssız bir adada geceleyebilirsiniz.

YEME İÇME
Maldiv mutfağı çoğunlukla Hint ve uzak doğu mutfağı etkisinde. Tabii adalarda Hindistan cevizi dışında neredeyse hiçbir şeyin yetişmediği ve dolayısıyla her şeyin ithal edildiği göz önüne alındığında her yemekte 2-3 çeşit etin ve balığın sunulması herkesi şaşırtıyor.
Yemekler genelde soslu olarak sunuluyor (köri, tatlı ekşi, acı vs..).
Ayrıca her otelin güneş batımında kokteylinizi yudumlayacağınız bir iskele barı var.

GİYİM KUŞAM
Maldivlerde gerek hava sıcaklığı gerekse ada atmosferi genel giyimi şort tişort boyutuna indirgediğinden fazlasını getirmek uçakta fazla yük parası vermek dışında pek bir şeye yaramıyor. Hatta bazı oteller "no shoes no news" (ne ayakkabı giy, ne haber dinle) politikası uyguladığından ilk gün gelişte çıkarılan ayakkabılar yalnızca son gün yeniden giyiliyor ve yemeklere dahi yalın ayak gidiliyor.
Başkentte ve yerel adalarda ise özellikle hanımların İslami değerlere uygun yani en azından omuz ve bacaklar kapalı biçimde giyinmesi gerektiğinden buna uygun bir iki pantolon ve uzun kollu gömleğin götürülmesi uygun olacaktır.

BAŞKENT MALE

Diğer tüm şehirler gibi Male de aslında 2 km. uzunluğunda ve 1 km. genişliğinde bir ada. Yalnızca beyaz kumların ve Hindistan cevizi ağaçlarının yerini büyük binalar ve kalabalık sokaklar almış. Toplam nüfusu ise, 25.000 bini yabancılar olmak üzere 100.000 kişi civarında.

YEREL TURLAR
Tüm adalardan, yakındaki yerel adalara günübirlik giderek Maldiv hayatını görmek mümkün. Ama geceyi özel izin olmadıkça kendi otelinizde geçirme mecburiyetindesiniz.
Ayrıca günbatımında balık tutmak için kalkan tekneler de var. Bazı oteller tuttuğunuz balıkları akşam pişirerek size servis dahi yapıyorlar. Başkent Male ise alışveriş dışında ilginç olmaktan oldukça uzak.

ALIŞVERİŞ
Maldivlerde, gerek başkent gerek diğer adalarda yerel ürünleri satan dükkanlar bulmak mümkün. Tabii pazarlık etmeyi de unutmamak lazım. Bazen fiyat sıkı pazarlıkla yarıdan fazla azalabiliyor. Maskelerden, balık şekilli çerçevelere birçok şey dikkatinizi çekebilir. Bu alışverişlerde genelde dolar kullanılıyor ve peşin ödemek bir anda fiyatın düşmesini sağlıyor.

SUALTI
Dalıcıları için Maldivler özellikle büyük balıkların ve köpekbalıklarının cenneti. Bu söylediğim sizi korkutmasın çünkü şimdiye kadar bilinen önemli bir köpek balığı saldırısı olamamış. Yaşayan en büyük balık olan balina köpekbalığını görmek, özellikle Ari Atol'de neredeyse garanti. Manta Ray balığı da aynı atolün demirbaşlarından. Bunun dışında Kızıldeniz'den alışık olduğumuz tropik balıkların hepsini (ama daha büyük boyutta) burada görmek mümkün. Tabii kaplumbağalar, çok iri orfozlar, renkli mürenler oldukça bol.

EL Nino yüzünden bazı mercanlar çok zarar görmüş olmakla birlikte bu şaşırtıcı bir biçimde görünen sualtı yaşamını etkilememiş. Ayrıca mercanların yeniden doğup büyümeye başlayanlarını gözlemlemek başka yerde pek de olası değil.
Maldivler tüm sene dalışa uygun olmakla birlikte kış ve bahar aylarının daha kuru ve canlı olduğunu da hatırlatayım.

Adalardaki dalış merkezleri genelde Avrupa merkezli ve çok ciddi çalışıyorlar. Kiralanan malzemeye sistematik olarak bilgisayar dahil edilmiş. Ama gene de kendi malzemesiyle dalmanın her zaman hem daha ekonomik hem de daha avantajlı olduğu göz önüne alınırsa, ben size malzemenizi götürmenizi tavsiye ediyorum. Malzemelerin ve tüpünüzün dalışta kullanılacak tekneye taşınması ile sizin ilgilenmeniz gerekmiyor. Her gün size sunulan 4 ila 6 dalış noktasının ikisinde dalabilirsiniz. Dalış sayınıza ve belgenize göre bodynizle yalnız dalmayı ya da bir dive master takip etmeyi seçebilirsiniz. Bu yüzden bilgisayarsız, ahtapotsuz ve yüzey şamandırasız dalış yapmanıza izin verilmiyor.

Dalışların bazıları akıntılı olabiliyor. Çoğunlukla bu akıntıya kendinizi bırakıp, reef'in önünüzden bir film gibi akmasını seyrediyorsunuz. Çıktığınız noktada tekne sizi gelip alıyor.
Adaların neredeyse tamamının önünde house reef diye adlandırılan kendi reef'i var. Diğer dalış noktaları ise tekneyle 5 ila 60 dakika uzaklıkta. Bazı merkezlerin, tekneyle gidilen dalışlarda teknenin ücretini ayrıca tahsil etmesi sizi şaşırtmasın. Bu Maldivlerde çokça görülen bir uygulama.

Bu arada birçok merkez, daha uzun ve güvenli dalış imkanı veren NITROX dolumunu bedava yaptığından, yoksa gitmeden evvel NITROX brövenizi almanızı tavsiye ederim.
Suyun sıcaklığı göz önüne alındığında 3 mm elbise yeterli olacaktır. Diğerlerine göre yarı yarıya daha ucuz olan bu elbiselerin, hem tüm tropik dalışlarda kullanılıp hem de takılan kiloyu inanılmaz azalttığı düşünülürse zaten her dalıcının dolabında olması gereken bir donanım...
Maldivlerde, mercanlar koruma altında olduğundan, onları canlı veya ölü toplamak ya da yurtdışına çıkarmak yasak. Dolayısıyla yanınızda sualtından getirebileceğiniz tek şey resim ve filmler. Bir çok dalış merkezi, sualtı kamerası kiralıyor.

GENEL BİLGİLER
Yüzölçümü : 298 km2
Nüfüs : 330.000
Din : Sünni Müslüman
Para birimi : Rufiya (1 dolar = 12,85 Rufiya)
Yönetim şekli : Cumhuriyet (1968'den bu yana)
Devlet başkanı : 1978'den bu yana Maumoon Abdul Gayoom.
Saat farkı : GMT+5 ama bazı otellerde GMT+6
Lisan : Maldiv Dhivehi'si
Alfabe : Sağdan sola yazılan Maldiv Thaana alfabesi.
Ölçü birimi : Metrik
Okuma yazma oranı : %98
Vize : Maldivler hiçbir ülkeye önceden alınan vize uygulaması yapmamaktadır. En az 6 ay geçerli bir pasaport ve dönüş biletinizin gösterilmesiyle30 günlük vizeniz, havalimanında verilir.
Aşı : Gereken bir aşı mecburiyeti yoktur.

BİLİNMESİ VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 • Öncelikle, Maldiv adaları Müslüman bir devlet olduğundan alkol ve pornografik yayınların ülkeye getirilmesinin yasak olduğunu hatırlatmak isterim. Girişte sıkı bir aramayla karşılaşılıyor ve tüm yasak eşya ve içeceklere dönüşte teslim edilmek üzere el konuluyor. Adalarda ise, alkol servisi yapılmakta.
 • Turistler yerel para Rufiya'yı kesinlikle kullanmıyorlar. Geçerli olan neredeyse tek para birimi Amerikan doları. Euro ve diğer para birimleri kullanıldığında ise bu parayı komisyon ödeyerek tekrar dolara değiştirmek gerekiyor.
 • Elektrik 220 V olmakla birlikte ülke 3 ağızlı İngiliz tipi priz kullanıldığından adaptör götürmeyi unutmayın.
 • Oteller her tip VISA MASTER AMEX Kredi Kartlarını kabul etmektedir.
 • Adalar, tatlı suyu, deniz suyunun tuzunu arıtarak elde ettiklerinden musluk suyunu kesinlikle içmemek gerekiyor.
 • Yakın zamandan beri TURKCELL hatlı cep telefonları belli başlı adaların tamamında kullanılabilmektedir.
 • Yanınıza, güneş kreminizi, güneş gözlüğünüzü, şapkanızı, fotoğraf filminizi, sigaranızı, balık tipleri rehberinizi ve dalmasanız dahi maske ve paletlerinizi almayı unutmayın.
 • Maldivlerde bahşiş bir mecburiyet olmamakla ve resmen cesaretlendirilmemekle birlikte genelde oldukça yaygındır. Otel personeline dönüş günü günlük 1 dolar hesaplayarak verilen bir bahşiş (maaşların 150-200 dolar olduğu düşünülürse) bu kişiyi mutlu edecektir. Dalış teknesinin personelinin böyle bir beklentisi olacaktır.
 • Oltayla serbest olmakla birlikte sualtı balık avı kesinlikle yasaktır.

Copyright © 2012 Exit Turizm tüm hakları saklıdır.
Exit Turizm, TURSAB üyesi A sınıfı acentadır. Belge no 4719-Atrimix