E-posta Listemiz

E-postanızı bırakın, ilk siz haberdar olun!

Avustralya Asla Çok Uzak Olmadı !!!

Yazar : Kerem

Uzunca bir süredir aklımda olan fakat binbir nedenden dolayı bu tarihe kadar ertelediğim yazıma sonunda başlıyabildim. Sonuçta yazamamamın nedeni neyi ve nasıl yazmam gerektiğine bir türlü karar veremememdi. Aslına bakarsanız hala da tam bilemiyorum ama yazı kendiliğinden canlanıcak sanırım.

Avustralya'ya gitme fikri aklıma tamamen yattığında hemen cok sevgili arkadaşım ve Exit Tur’un sahibi Aydın ile temasa geçtim. Bana daha önceki turlar hakkında fikirler verebiliceğini biliyordum ama benim normalden farklı bri planım vardı. Öncelikle Sydney’i gezip daha sonra Kuzey doğuda bulunan ve Great Barrier Resifin’in (GBR) kuzeyine çıkışı sağlıyan Cairns’e, dalış teknesine geçmekti.

 

Bu planlar doğrultusunda Aydın’ın da dalış ve seyahat konularındaki yardımları ile yolculuğuma Ocak ayında başladım. Aslında İstanbul’da kendimi baya da garip hissettim Avustralya’da yazın en sıcak günleri yaşanırken ve ben kıyafetlerimi buna göre seçerek yolculuğa başladığımda ülkemizde kara kışın o güzel yüzü bize kendini sevdirmeye çalışıyordu..... (terliklerle hava alanında ki halim inanılmaz komik bir görüntü oluşturmuştur sanırım). Yolculuk ise gerçekten çok ama çok uzun, 19 saat kadar havada kaldıktan ve aktarmalardan sonra gerçek güzellik, Sydney’e indiğimde hissettiğim akşam melteminin sunduğu huzurlu kokuydu. Şehir o kadar güzel, sakin ve eğlenceli ki, bizlerin yıllarca hatalar yapa yapa ulaştığımız son noktada olmasının buna sonsuz katkısı olduğunu düşünüyorum. Bütün kıtalarda ki yanlışlardan sonra “işte diye içimden geçirdim şimdi olmuş”.


Sydney’de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında Akvaryum geliyor (dev okyanus havuzunda ki köpekbalıkları herkesi heyecanlandırıcak büyüklükte, ki bu havuzun altından geçildiği düşünüldüğünde balıkların etkisini artık siz düşünün), ve tabii ki de bu complex’in de içinde bulunduğu Darling Harbour, akşam üstleri için harika cafeleri, gençlerin toplandığı pubları ile nefis. Torango Hayvanat bahçesini de yabana atmamak gerek, nefis gözteriler ve harika bir Sydney manzarası eşliğinde vahşiliğin kollarına kendinizi bırakabilirsiniz. Doğa severler için ise Blue Mountains kesinlikle kaçırılmaması gereken yerlerin başında. Avustralyalılar gündüzlerini muhteşem plajlarda geçiriyorlar, Bondi Beach de bunlardan biri ve en ünlüsü birkaçbin kişinin rahatlıkla, ve hiç sıkılmadan!!! su sporlarını hemen hepsini (Dalış, surf, yelken ...) neredeyse yılın 12 ayı yapabildiği şehrin hemen dışında bir plaj, orada kaldığım sürede herhalde benim şansıma ilk gün plaj biz denize girme planları yaparken boşaltıldı, nedeni mi? Kıyıya 50 metre kadar yaklaşan 4.5 m’lik bir Büyük Beyaz Köpekbalığından dolayı, oysa resimlerini çekmek ne kadar keyifli olurdu J.


Toplu taşıma çok düzenli olduğundan arabaya pek ihtiyaç duyulmadan plajlara ulaşılabiliniyor, bu bölge ayrıca şehrin en zengin semtlerinin bulunduğu bölgelerden olan Rose Bay’in hemen yanında, eğer birgün yolunuz düşerse mutlaka çevrenize çok dikkatli bakın, hayalinizdeki evlere rastlıyabilirsiniz.
Bu şehirde insanı cezbeden bir rahatlık ve kolaylık var, kurallar kara yüzlü değil sadece insanların daha kolay ve eğlenceli yaşayabilmesi için konulmuş gibiler. Ve sadece bu bile biz Türkler’i cezbedebilir.
Uzakdoğu mutfağı hayranları, işte size fırsat Japon, Çin, Kore, Thai herşey harika, aç kalmak mümkün değil. Muhteşem şaraplar eşliğinde, kendinizi şımartın.
Sydney limanını bir tekne ile baştan sona dolaşmanızı çok tavsiye ederim, yelkenciliğin bu en önemli kalesi size harika sürprizler sunacaktır, tüm Türkiye sularında bulunandan daha çok yelkenlisiyle bir renk cümbüşü bu liman, kimsenin aklına gelmiyebilir ama Avustralya’da genelde trafik sıkışıklığı denizde yaşanıyor, karada değil J.

Ve dalış ...Sydney’den ayrılma zamanım geldiğinde benim için asıl heyecan başlamıştı, 3 saatlik bir uçak yolculuğu ve işte tropik Cairns, Bodrum büyüklüğünde bir şehir. TAKA Diving dükkanından içeri adım attığım andan itibaren insanların o sıcak ve yakın davranışlarıyla dalışların nasıl olabiliceğini anladım. Harika .....

 

Beni dalışlarda en çok etkiliyen kısım kesinlikle yeryüzündeki en büyük canlının kolları arasında dalma şansıydı, yani GBR’da. Yapısı gereği yoğunlukla sert mercan resiflerinden oluşmuş 4,000 km uzunluğu bir yaşam formu, uzaydan görülebilen tek canlı, daha muhteşem ne olabilir ki. Avustralya’da dalış öncelikle bir düzen ve kurallar işi, ama asla kurallar sıkıcı değil, sadece daha çok keyif alınabilmesi ve güvenlik adına, herşey en ince ayrıntısına kadar önceden teknede brifinglerle ve dalışlar esnasında bizlerle birlikte olan rehberler ile kontrol ediliyor. Limitlerin aşımı (35m derinlik, 50dk dip zamanı ve 50bar hava) söz konusu bile değil, her dalıcıya bir dalış bilgisayarı ve acil durum torbası, ki BC’nize iliştiriliyor, zorunluluğundan dolayı, bugüne kadar kullanmadıysanız bile orada size sağlanan (ki bedava) ve kısa bir eğitimi de verilen bu çok yararlı aletler ile tanışıcaksınız demektir. Nitrox’a çok uygun, limitlerden dolayı dolumu ve kullanımı için herhangi bir ekstra ücretin talep edilmemesi, bu lisansa sahip olanlar için de değerlendirilmesi gereken iyi bir fırsat. Ayrıca çok komik bir olay da, dalış tekneleri ve okulları son yıllarda dünyada görülen cilt kanseri vakkalarından dolayı, herkese en az 30 SPF olmak koşulu ile güneş koruyucusu vermekle yükümlü, artık olayın ciddiyetini siz düşünün J.
Dalışların detayı ise herkesin adrenalin seviyesini arttırıcak iki ana grupta toplanabilir;

BGR içi dalışlar ki bunlardan biri olan Cod Feed çok heyecanlı. Potato Cod adı verilen bizim orfoz veya hani balığı benzeri, hafif irice (ki 2m boyunda ve 120 kg’a kadar olanları dalışlarımızda mevcuttu, elle besleme ve sevme şansına sahipsiniz) balıkların beslenmesi.
Ayrıca GBR içi dalışlarda Macro severler için harika sürprizler olabilir, özellikle ben bugüne kadar görmediğim Electric Clam’den çok etkilendim (bir çeşit istiridye, dokunaçlarında ve içinde elektrik ile yüklü bölgeler var, ufak balıkları içine çekip şok ederek yakalıyıp besleniyor) ve tabii anemonlar, nudiler. Gece dalışları için de harika yerler, avlanırken seyredebiliceğiniz Aslan Balıkları, Jakeler ve Whitetip Reef köpekbalıkları.
Açık deniz dalışları (GBR dışı) ki bunlar da büyük balıklar ve Shark Feed (köpekbalığı besleme) için yapılan dalışlar, ben doğru mevsimde gidemedim (Mayıs’da başladığını söylediler) ama Minki Balina gözlemleri de bu dalışlar esnasında yapılmakta, balinalarla snorkel yapmak harika olurdu ......

GBR dışı dalışlarda en mükemmler yer kesinlikle Osprey Reef (beslemenin de yapıldığı bölge). Zaten buraya ulaşıldığımızda Andy (dalış direktörü), eğer ilk dalışta köpekbalığı göremiyen birisi olursa onun parasını iade ediceklerini söylemişti, ki tahmin edersiniz böyle birşey olmadı. Görüş, su altı için inanılmaz sayılabilicek değerlerde neredeyse 30m, ve besleme tam anlamıyla bir çılgınlık, gerçek adrenalin bu olsa gerek, karşınızda 60’a yakın köpekbalığı (Grey Whaler, Lemon, Nurse ve Whitetipler benim ayırt edebildiklerimdi), dev Cod’lar, Sniper türü iri balıklar ve daha aklınıza gelemiyecek miktarda küçük balık. Yaklaşık 20 dk süren bir beslenme çılgınlığı, müthiş keyifli. Köpekbalıkları ile arası iyi olanlar, kaçırılmıycak bir fırsat.


Tek tek dalış noktalarının hepsi gerçekten çok keyifli, ara sıra akıntı biraz zorlasa da bunun daha çok balık anlamına geldiğini herkes biliyordur sanırım. Su ısısı herkesi keyiflendiricek miktarlarda 28o – 30oC, ama ince olmakla birlikte tam bir elbise giymenizi çok tavsiye ederim, tüm tropik sularda karşılaşabileceğiniz türden küçük zehirli şeyler burada da var J.
Bence kesinlikle bir kere daha (özellikle Balina mevsimini görmek isterim) gelinmesi gereken biryer.

Başta da bahsettiğim gibi Avustral’ya asla çok uzak değil hele hele de dalışı doğa sporları ile birleştirebilirseniz. rafting, trekking, ana karanın içinde camping, herkese sunucak çok fazla şeyi kesinlikle olan bir kıta. Hatta dünyada yeni kıtanın en önemli temsilcisi olan şaraplarıyla. Eğer uzun ve keyfili bir tatil istiyorsanız yıllık planlarınızın içine Avustralya’yı da almalısınız, kim bilir belki balinaları birlikte bile sevebiliriz 

Denize dönmek istiyorum!
Mavi aynasında suların;
Boy verip görünmek istiyorum!
Denize dönmek istiyorum..............
Herkese keyifli dalışlar.

Copyright © 2012 Exit Turizm tüm hakları saklıdır.
Exit Turizm, TURSAB üyesi A sınıfı acentadır. Belge no 4719-Atrimix