E-posta Listemiz

E-postanızı bırakın, ilk siz haberdar olun!
galapagos-tortoise-large

Galapagos Kültür + Dalış Turu

14.01.2022-27.01.2022

TURUMUZ DOLMUŞTUR. İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER...  Darwin’in evrim teorisini geliştirdiği Galapagos adaları, günümüze kadar korunmuş izole vahşi yaşamıyla mutlaka görülmesi, yaşanması gereken bir deneyim. 

Rezervasyon
Turla ilgili diğer bilgilere aşağıdaki sekmeleri kullanarak ulaşabilirsiniz

7 gece teknemiz M/Y Galapagos Aqua 'da tam pansiyon konaklama
3 gece Galapagos 'da, 2 gece Guayaquill 'de, 1 gece Bogota 'da oda-kahvaltı konaklama
Guayaquill - Galapagos gidiş-geliş uçak
Transferler

Galapagos, dünyanın en heyecan verici yerlerinden biri, eşsiz bir deneyim...
Hem karada hem de deniz yaşamında inanılmaz çeşitlilik.
Gapalagos 'un bozulmamış, doğal koşullarda yaşan oyuncu deniz aslanları, penguenler, deniz iguanaları, denizatı, çekiç başları, balina köpekbalıkları ile dalışlar.
Dünyaca ünlü Darwin ve Wolf Adası'nda dalışlar...
Daire çizen yüzlerce çekiçkafar, Silky Shark, Black Tip, Gapalags köpekbalıkları...

 

1. gün
14 Ocak Cuma
05.30 İstanbul Havaalanı THY kontuarında Exit Turizm yetkilileri ile buluşma.
08.25 - 14.05 TK800 uçuşu ile İstanbul - Bogoto  (uçuş süresi 13.40) 
22.55 - 01.00 AV123 uçuşu ile Bogoto  - Guayaquil (uçuş süresi 1.55)  
Gece Gece Guayaquil otelimizde konaklıyoruz. 
2. gün
15 Ocak Cumartesi
11.46 - 12.10 AV1632 uçuşu ile Guayaquil - Galapagos.
Gece Galapagos otelimizde oda-kahvaltı konaklama. 
Punta Estrada and Grietas da kayak ve snorkel turu. 
3. gün
16 Ocak Pazar
Charles Darwin ve Tortuga Bay beach turu. 
4. gün
17 Ocak Pazartesi
North Seymour & Bachas turu. 
5. gün
18 Ocak Salı
12.00 teknemize transfer. İlk gün Baltra adasının kuzey doğusunda bir check-dive yapıyoruz. 
Gece teknemizde oda-kahvaltı konaklıyoruz. 
6. gün
19 Ocak Çarşamba 
Sabah ilk dalış notmaız Bartolome, volkanik kaya oluşumu ve inanılmaz sayıda deniz türü ile bize hoş geldiniz diyor... Galapagos penguenleri ekvatorun kuzeyinde var olan tek penguenlerdir. Deniz aslanları, giriş ve deko durağında yoldaşlarınız olacaktır.
İki ve üçüncü dalışları yapacağımız Cousins Rock, Santiago Adası'nda yer alır ve deniz yaşamının pek çok inanılmaz türüne ev sahipliği yapar. Eğimli kaya levha oluşumlarından uçuruma düşen duvarlar, güçlü akıntılar, çekiçkaflar, meşhur galapagos köpekbalıkları bizi bekliyor. ...
7. gün
20 Ocak Perşembe
Wolf adasının dört dalış yeri vardır: El Derrumbe, La Ventana, La Banana ve Shark Point. Çekiçkafa köpekbalığı dalışları ile bilinir. Balina köpekbalıklarının yanı sıra deniz memelileri ve daha birçok ikonik galapagos canlıları da görülebilir.
8. gün
21 Ocak Cuma
Arco de Darwin (Darwin Kemeri) Galapagos 'un sembolik noktalarındandır. Burada Galapagos'un sunduğu her türlü deniz yaşamını göreceksiniz. Okyanusun üzerinde birçok tropik kuş ile birlikte mavi ve kırmızı ayaklı boobies kolonileri ziyaretçileri ağırlıyor. Oyuncu yunuslar ve bazen balinalar heyecanın bir parçasıdır. Dalgıçlar köpekbalıkları, yunus, kaplumbağa, kartal ışınları ve renkli balık sürüleri görebilirler. Çekiç  köpekbalıkları ve balina köpekbalıkları, Darwin’in Kemeri'ndeki dalışların en önemli sürprizleridir.
9. gün
22 Ocak Cumartesi
Tekrar Wolf'a dönüyoruz. El Derrumbe ve La Cueva'da iki dalışımız olacak. Yeni bir gün yeni bir macera getiriyor! Kaplumbağalar ve çok sayıda çekiçkafa bizi bekliyor :)
10.gün
23 Ocak Pazar
Punta Vicente Roca, Isabela Adası'nda birkaç küçük mağaraya sahip eğimli bir duvardır. Bu noktanın sürprizi dev mola mola balıklarıdır. Deko durağınızda, penguenler ve eğlenceli deniz aslanları görülebilir. Her dakika Punta Vicente Roca'da bir maceradır. Dalıştan sonra penguenleri, uçamayan karabatakları ve deniz iguanalarını gözlemlemek için kıyıya bir yolculuk yapacağız.
11.gün
24 Ocak Pazartesi 

Pinzón Adası, Galapagos'ta muhteşem Galapagos penguenleri ile yüzme fırsatına sahip olduğunuz birkaç yerden biridir. Deniz iguanalarını ve diğer birçok endemik türü de görebilirsiniz. Cape Douglas'ın en önemli özelliği su altında beslenen deniz iguanalarıdır. Ayrıca kırmızı dudaklı batfish, horn shark ve mola mola, farklı balina türleri gün boyunca görülebilir. Sarı kuyruklu cerrah balığı, kral melek balığı dahil olmak üzere birçok balık ve tropikal tür bu rüya gibi renkli sualtı manzarasını tamamlar.
Öğleden sonra kara turu yapıyoruz. Doğal ortamlarında yavaşça dolaşan dev kaplumbağalarla Santa Cruz dağlıklarını ziyaret ediyoruz. Dahası, çeşitli ispinozlar ve İkiz Kraterler göreceksiniz.

12.gün 
25 Ocak Salı
Kahvaltı sonrası havaalanına transfer. 
13.40 - 16.10 AV1639 uçuşu ile Glapagos - Guayaquil.
13.gün 
26 Ocak Çarşamba
04.10 - 06.00 AV122 uçuşu ile Guayaquil - Bogota.
Sabah Bogota otelimizde oda-kahvaltı konaklama.
12.00 Otel çıkış işlemleri ve havalanı transferi.
15.30
TK800 uçuşu ile Bogota - İstanbul (uçuş süresi 15.30 Panama 'da 1.35 dk uçak içi bekleme)
14.gün
27 Ocak Perşembe
15.00 İstanbul'a varış, turumuzun sonu.
FİYATA İSTANBUL - EKVADOR UÇUŞLARI DAHİL DEĞİLDİR.Nakit
Deniz seviyesi kabinlerde6.230 USD 
Üst kabimnlerde6.420 USD

Fiyata dahil olan hizmetler: Quito - Galapagos gidiş-geliş uçak, transferler, TÜRSAB Seyahat Güvence Sigortası, 3 gece Galapagos 'da, 2 gece Guayaquill 'de, 1 gece Bogota 'da oda-kahvaltıkonaklama, teknemizde 7 gece tam pansiyon konaklama, Galapagos 'da ekstra turlar, dalışlar fiyata dahildir.

Fiyata dahil olmayan hizmetler: THY ile İstanbul - Ekvador uçuşlar (Sitemizdekinden farklı uçuşlar için arayınız), Galapagos Ulusal Park girişi 100 USD (havaalanında pasaport kontrolu sırasında nakit alınır) Galapagos vergisi 20 USD,  yerel vergiler, yurtdışı çıkış harcı 50 TL, bahşişler, dalış sigortası.

Ödeme: World kart ve Bonus kart ile taksitli ödeme yapılabilmektedir. Taksitler günlük kur üzerinden hesaplanır. Kesin rezervasyon tur bedelinin ödenmesi ile gerçekleşir. Eksik ödemede EXIT TURİZM turu iptal edebilir. Tele-order ödeme forumu için tıklayınız. Formu doldurmadan önce acentamızdan günlük kur için bilgi alınız. Formu doldurduktan sonra 0212 212 08 22 'ye fakslayınız. Banka ödemesinde dekontu faks veya e-mail ile acentamıza ulaştırınız.

GARANTİ BANKASI Gayrettepe Şubesi - 236

DERİN TURİZM SUALTI SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ. (NOT: EFT işlemi için sadece şirketimizin yandaki ünvanını yazınız. Herhangi bir isim ya da EXIT TURIZM yazılması halinde transfer gerçekleşmiyor.)

YTL hesap no: TR24 0006 2000 2360 0006 2945 06

EURO hesap no: TR13 0006 2000 2360 0009 0750 15

USD hesap no: TR40 0006 2000 2360 0009 0750 14

YAPI KREDİ BANKASI Merkez Şube - 258

DERİN TURİZM SUALTI SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ. (NOT: EFT işlemi için sadece şirketimizin yandaki ünvanını yazınız. Herhangi bir isim ya da EXIT TURIZM yazılması halinde transfer gerçekleşmiyor.)

YTL hesap no: TR52 0006 7010 0000 0065 3789 08

EURO hesap no: TR68 0006 7010 0000 0065 6961 98

USD hesap no: TR38 0006 7010 0000 0065 6469 77

 

Ayvalık

Ayvalık (Osmanlıca:آيوالق, Antik Yunanca: Κυδωνίαι, Çağdaş Yunanca: Αϊβαλί, Ayvali, ya da Κυδωνίες, Kidoniyes) Türkiye Cumhuriyeti'nin Marmara Bölgesi'nde bulunan Balıkesir ili'nin Ege Bölgesi'nde kalan bir ilçesi. Balıkesir ili'nin en batısında, Ege Denizi kıyısında bulunan ilçe, Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Ayvalık kış mevsimlerinde büyük bir kasaba nüfusuna sahip olmakla birlikte, yaz mevsimlerinde turizmin de etkisiyle nüfus bazı küçük illerin nüfusunu aşar. Tarihte çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan ilçe, çeşitli açılardan Türkiye'nin önemli ilçelerinden biridir.

Dalış Noktaları
Kerbela
Tokmaklar
Ezer Bey Taşları
Kara Ada
Melina Adası
İlyosta
Deli Mehmet
Anforalar

Tarihçe

Eski Çağlarda Ayvalık
Antikçağ'da, Ayvalık Adaları'na Hekatonisa ismi veriliyordu. Bu isim, adaların en büyüğü Nesos (Moshonisi, Cunda veya Alibey Adası) aynı isimle söylenen Nesos ya da Nasos antik kentinin baş tanrısı olan Hekatos olarak da anılan Apollon'dan gelmekteydi. Apollon Adaları'nda Nesos dışında Chalkis, Pordoselene ve Kydonia antik yerleşmeleri vardı. Antik kaynaklar Chalkis, Pordoselene ve Nasos'tan çok söz etmelerine karşılık, Kydonia hakkında yazan sadece yazları akan ünlü bir sıcak su kaynağına sahip olduğunu bildiren Plinius olmuştur. Bu dört antik kentten Chalkis ve Pordoselene yok olmuşlar, ancak Kydonia ve Nesos, sırasıyla Ayvalık ve Cunda (Alibey) olarak günümüze ulaşmışlardır.
Bugün, eski Kydonia olduğu düşünülen alanda, ciddi bir arkeolojik çalışma olmamasına karşılık halen antik devre ait bol miktarda çanak çömlek parçalarına rastlanmaktadır. Bu parçalar üzerinden yapılan ön çalışmalar, Helenistik (MÖ 330-30) ve Roma (MÖ 30-MS 395) çağlarına ait yerleşim yerleri bulunduğunu işaret etmektedir. Doğu Roma verilerine dayanılarak Roma döneminde en parlak çağını yaşadığı düşünülen şehrin, Bizans döneminde önemini yavaşça kaybettiği, yerleşimin Ayvalık'ta yer alan İlkkurşun Tepesi eteklerine kaydığı düşünülmektedir. Kentin daha sonraki çağlardaki gelişimi bu bölge merkezli olmuştur.
İlkçağda Misya, Hititler, Frigler, Lidya, ortaçağda Roma İmparatorluğu ve Doğu Roma İmparatorluğu, 14. yüzyıl'dan itibaren de Osmanlı İmparatorluğu egemenliğine girmiştir. 19. ve 20. yüzyılın başlarında en parlak dönemini geçiren kentte yaşayan Rum ahalinin, 1821 yılında Yunan ayaklanmasına katılması sonucu ilçenin büyük bir kısmı boşaltılmış, daha sonra dönmelerine izin verilmekle beraber kent eski canlılığına kavuşamamıştır. Bugün eski dönemlerden fazlaca kalıntıya rastlanmamasına rağmen, yer yer Antik Yunanistan ve Antik Roma çağlarına ait çanak ve çömlek parçacıkları görülmektedir. Ayvalık'ta birçok tarihi yapının yanı sıra ve Rumlardan kalma ev ve kiliseler bulunmaktadır.

Osmanlı İmparatorluğu dönemi
Kent dokusu Osmanlı döneminde formunu kazanmıştır. Bugünkü Ayvalık'ın kurulması 1430-1440 yıllarına rastlar. Ayvalık o zamanlar limana hakim bir tepe üzerinde kurulu idi. Doğu Roma İmparatorluğu'nu sıkıştıran Osmanlı İmparatorluğu, Alibey Adası'nda bir deniz üssü kurmuştur. Daha sonraları şehre Rumlar yerleşmeye başlamış ve kısa sürede Türk nüfusu aşmışlardır. Osmanlı kaynaklarında Ayvalık adına ilk kez 1772 yılında yayınlanan bir fermanla rastlanır. Bu fermanın, 1770'de Çeşme önlerinde Rus donanmasıyla yapılan bir savaştan dönerken Ayvalık'a uğrayan, daha sonra sadrazam olan Cezayirli Hasan Paşa tarafından çıkarttıldığı düşünülmektedir. Bölge, 1789'dan itibaren gayrimüslimlerin yaşadığı bir özerk bölge olmuştur. Bu özerklik 1821'deki Yunan ayaklanmasına dek sürmüş, bu ayaklanma sonucunda Ayvalık boşaltılarak 1840'da Karesi Sancağı'na bağlı bir ilçe yapılmıştır. Daha sonra Rumların dönmesine izin verilmesine rağmen, ilçe eski canlılığına kavuşamamıştır. Osmanlı İmparatorluğu yönetiminin Anadolu'da incelemeler yapmak için gönderdiği Vital Guinet tarafından yayımlanan 1891 tarihli istatistiğe göre 21,666 olan kent nüfusunun 21,486'sı Rum, 180'i Türk'tür.
1900-1914 tarihli bir Fransız yıllığında Ayvalık'ın o zamanki sosyo-ekonomik yapısı hakkında şu bilgiler verilmektedir; "30.000 nüfusludur. Postasını Avusturya-Macaristan İmparatorluğu işletmektedir. Zeytinyağı, balmumu, yerli ipek, şarap, sabun dışsatımı yapılır ve şeker, kahve, yün, pamuklu kumaş, ham deri ithal eder. Fransa, Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, İtalyan Krallığı'nın kentte konsoloslukları bulunur. Bankalar; Osmanlı Bankası, Atina Bankası, Viyana Kredi Bankası'dır. Aynı zamanda bir akademi, iki oteli bulunan ilçede içinde eczanesi de olan bir genel hastane ve cüzzam hastanesi faaliyet göstermektedir."

Kurtuluş Savaşı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemi
İlçe I. Dünya Savaşı sonrası İzmir'in işgali ile birlikte 29 Mayıs 1919'da Yunan egemenliğine girmiştir. İşgal sonrası Anadolu'da ilk kurşun 172. Alay Komutanı Yarbay Ali Çetinkaya tarafından atılmıştır.[14] Bu işgal 15 Eylül 1922'ye kadar sürmüştür. 24 Temmuz 1923'de imzalanan Lozan Antlaşması'nda belirtilen Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi gereğince, Girit, Makedonya ve Midilli Türkleri ilçeye yerleştirilmiştir. Burhaniye'ye bağlı varlık gösteren Ayvalık, 19 Mayıs 1928 tarihinde ilçe olmuştur.

Coğrafya
Şeytan Sofrası'nda gün batımı
Ayvalık, Türkiye'nin Balıkesir ili'nin Ege Bölgesi'nde kalan bir ilçesi olup Midilli adası'nın tam karşısında kurulmuştur. Çam ormanları ve Zeytin bakımından zengin olan ilçe Ege Denizi kıyısında olup Ayvalık Adaları adı verilen takımadalara sahiptir. Ayvalık'ın kuzeydoğusunda Gömeç, güneyinde İzmir ili'ne bağlı Dikili ve Bergama ilçeleri, batısında ise Ege Denizi bulunur.
Ayvalık'ın karşısında ise Yunanistan Cumhuriyeti'nin, Kuzey Ege Adaları coğrafi bölgesinin Midilli iline bağlı olan ve hem Midilli ilinin hem de Kuzey Ege Adaları coğrafi bölgesinin yönetim merkezi olan Midilli şehri çıplak gözle görülebilecek yakınlıktadır.
Ayvalık, bir adalar topluluğudur. Kaşık, Poyraz, Kamış, Büyükkuruada ve Güvercinada bunlardan bazılarıdır.
Ayvalık ilçesinde dağlar denize dik uzandığından kıyılar girintili çıkıntılıdır. Bu kıyılar boyunca burunlar ve koylar meydana gelmiştir. İlçenin Ege Denizi'ne olan kıyıları 34 km'dir.

İklim
İlçede Akdeniz iklimi hüküm sürer. Ege Bölgesi'nde yer alması nedeniyle kışları ılık ve yağışlı, yazları sıcak ve kuraktır. Devamlı hafif rüzgarlı günler mevcuttur. Yaz sıcaklığı ortalama 24-34 °C'dir. Kışlar ise ılıktır. Özellikle yazları tüm çevre kavurucu sıcaklıkta iken Ayvalık'ta batıdan esen ve genellikle öğleleri başlayan imbat ilçeyi serinletir. Bazı yazlar da "meltem" rüzgarları eser.Kazdağı yönünden gelen esintinin haftalarca sürdüğü de olur.

Adalar
Ana madde: Ayvalık Adaları
Alibey Adasından bir sokak karesi
Ayvalık ilçesine bağlı irili ufaklı 22 kadar ada vardır. Bu adaların en büyüğü Alibey Adası ya da diğer ismi ile Cunda Adası olup 1964 yılında bir köprü ile Lale Adası'na oradan da ilçe merkezine bağlanmıştır. Bu köprülerden biri aynı zamanda Türkiye'nin ilk boğaz köprüsü olma özelliğini taşır.[22] Alibey Adası dışındaki tüm Ayvalık Adaları 1995 yılında milli park ilan edilmiş ve yerleşim yasaklanmıştır. Adalar içinde tarihi ve turistik öneme sahip olan bir diğeri de Tımarhane Adası'dır. Bu adaya Türkler eski zamanlarda Taşlı Manastır olarak da adlandırmışlardır. Bu ada özellikle Osmanlı İmparatorluğu döneminde Ayvalık'ta yaşayan Rumların içkiyi fazla kaçırması üzerine sert esen rüzgarı ile akıllarını başlarına toplamaları için gönderildikleri bir mekân olduğundan bu ismi almıştır.

Nüfus
Bölgede ilk nüfus sayımı 1891'de Vital Guinet yönetiminde yapılmış, 21,666 olan kent nüfusunun 21,486'sının Rum, 180'inin Türk olduğu belirtilmiştir. İlçe nüfusu 1975 sayımına göre 33,000 kişidir. Belediye nüfusu 1980 yılı sayımında 19.371, 1985'de 21.381, 1990'da 25.687, 1997'de ise 29.342 kişi olarak belirlenmiştir. Bu rakamlara göre yıllık ortalama nüfus artış hızı %2.5 dolaylarındadır.
İlçe nüfusu 2009 sayımlarına göre 62,460 kişidir. Bu nüfusun yaklaşık olarak 36,000'i ilçe merkezinde yaşar. Yazları gelen turistlerle nüfus oldukça artar. Ayvalık Türkiye'nin en kalabalık 207. yerleşim birimidir.

Ekonomi
Tarım ve Sanayi
İlçe ekonomisi büyük ölçüde zeytin ve turizme bağlıdır. Ayvalık'ta zeytin dışında pamuk, çam fıstığı ve mandalina gibi tarım ürünleri de yetiştirilir. Ayrıca bölgede, Bağyüzü Köyü'nde yetiştirilen Kozak üzümü tanınmış bir üründür. Son yıllarda turfanda sebzecilik ve Kozak çam balı üretimi de yapılmaktadır. Arazinin %70'i zeytinlik olan Ayvalık'ta zeytinden sabun ve zeytinyağı üreten sanayi kuruluşları bulunmaktadır. Türkiye'de 72 milyon zeytin ağacı vardır ve bunun 1.750.000'i ilçede bulunur. Balıkçılık ve balık restoranları da önemli bir gelir kaynağıdır.

Turizm
Turizm, ilçe ekonomisinde büyük öneme sahiptir.
Turizm alanında büyük bir potansiyele sahip olan ilçede başta Şeytan Sofrası olmak üzere çeşitli doğal güzellikler olmakla birlikte, özellikle eski Rum evleri ve yapılarına dayanan kültür turizmi de gelişmiştir. Özellikle Sarımsaklı Plajları ve Alibey Adası'nda ise deniz turizmi gelişmiştir.
İlçede 1994 yılında yapılan bir çalışmaya göre 1842-1914 yılları arasından kalma toplam 363 bina bulunmaktadır.
İlçe son yıllarda Ege Adaları'ndan çok sayıda günübirlik misafir ağırlamaktadır. Bu ziyaretlerin amacı genellikle alışveriştir. Bu durumun ciddi ekonomik girdisinin oluşmaya başlaması ardından ilçe dükkânlarının vitrinleri Yunanca yazılar ile dolmuştur. Ayvalık'ın merkezinde her perşembe günü büyük bir pazar kurulur. Özellikle Yunanistan'ın Midilli ilinden olmak üzere, on binlerce Yunan turist günü birlik ziyarette bulunur. Yunan turistlerin ziyarette bulunduğu en önemli yerler ise Ayvalık pazarıdır. Son yıllarda Ayvalık'a gelen turistlerin çevre ilçelere de uğraması özellikle Ayvalık-Edremit arasında rekabete yol açmıştır.


Mutfak
Ayvalık doğal güzellikler bakımından zengin bir ilçe olmakla birlikte mutfağı ile de ünlüdür. İlçeye özgü en önemli yiyecek sosis, sucuk, kaşar, turşu, mayonez, ketçap gibi malzemelerle hazırlanan Ayvalık tostu'dur.Diğer önemli bir yiyecek tüm Balıkesir ilinde yaygın olarak yapılan ve Höşmerim olarak da bilinen Hoşmerim tatlısıdır. Papalina olarak bilinen bir balık türünün (çaça balığı), genellikle meze olarak tüketilen ızgarası ve zeytinyağında unla yapılan kızartması da Ayvalık'ın önemli yemekleri arasında sayılır. Deniz kıyısında olması nedeniyle deniz ürünlerinden yapılan mezeler ve zeytinyağlı yemekler Ayvalık mutfağının temelini oluşturur. Ayvalık'ta son zamanlarda zeytinli dondurma da ilgi odağı olmuştur.


Kültürel ve Doğal Zenginlikler
Sarımsaklı Plajları: Ayvalık'ın Küçükköy beldesinde bulunan Ege Denizi kıyısındaki plajlardır. Ayvalık kent merkezinin 6 km güneyinde bulunan plajlar 12 km uzunluğundadır.
Alibey Adası: Ayvalık Adaları grubuna dahil olan ve yerleşime açık olan tek adadır. 1995 yılında inşa edilen bir köprü sayesinde bu adaya karayolu ile geçmek mümkündür.
Ayvalık Adaları: En büyüğü Alibey Adası olan takımada. Bu adalar milli park ilan edilmiştir ve Alibey Adası dışında yerleşime açık değildir.
Şeytan Sofrası: Ayvalık'a hakim büyük kayalık tepelerin üzerinde bulunan, bakıldığında tüm Ayvalık Adaları ve Midilli Adası'nın manzarası gözüken, üzerinde Şeytan'ın ayak izi bulunduğuna inanılan eski bir lav birikintisi.

Kaynak: Wikipedia

 

Copyright © 2012 Exit Turizm tüm hakları saklıdır.
Exit Turizm, TURSAB üyesi A sınıfı acentadır. Belge no 4719-Atrimix